Hollanda Araştırma Enstitüsü  -  Nederlands Instituut in Turkije

6 Oct 10:45

Workshop Sustain Urban Heritage! Workshop

Metrohan

6 Oct 10:45 - 7 Oct 17:00

ArtsMap’in Eğitmen Eğitimi programı kapsamında iki gün süren “Kentsel Mirası Sürdür!” etkinliği 6-7 Ekim’de Metrohan, Istanbul’da gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Hollanda Araştırma Enstitüsü (NIT), Dutch Culture iş birliği ile gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmaları, İBB Kültür Varlıkları Dairesi Başkanı Oktay Özel ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi David Naves tarafından yapıldı.

Kapasite geliştirme, tohum parası mikro desteği, ağ kurma, eğitmen eğitimi, bilgi paylaşımı ve müşterek projeler yollarıyla oluşacak sürdürülebilir bir kültür ve sanat ekosistemi yaratmayı amaçlayan ArtsMap tarafından gerçekleştirilen “Kültürel Mirası Sürdür!” etkinliği, açılış konuşmalarının ardından, “Metaverse ve Şehir” başlıklı panelle devam etti. Sharing Cities Alliance ortak kurucusu Harmen van Sprang tarafından modere edilen panelde, İBB’den Erol Özgüner, Istanbul Blockchain Women Derneği ve TAGES’ten Leyla Arsan ve The Missing Link’ten kültürel miras ve arkeoloji konusunda uzman olan Anne Krauwer konuşmalarını gerçekleştirdi.

Katılımcıların ağlarını geliştirmesine imkan tanıyan, yeni profesyonel bağlantılar geliştirdikleri “Hızlı Tanışma” yöntemiyle devam eden etkinlik, daha sonra Hollanda ve Türkiye’deki yeniden işlevlendirme projelerini konu alan Old Buildings, New Uses (Eski Binalar, Yeni Kullanımlar) sergisinin Hollanda İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde ve Hollanda Araştırma Enstitüsü Direktörü Fokke Gerritsen’in katılımı ile gerçekleşen açılışı izledi.

7 Ekim’de ise, Hollanda ve Türkiye’den katılımcılar farklı çalışma gruplarına ayrılarak Rosan Pallada moderatörlüğünde tasarım odaklı düşünme ve müşterek tasarım yöntemi ile Yedikule Gazhane’nin yeniden işlevlendirmesine yönelik projeler geliştirdi. İki gün süren eğitmen eğitimi etkinliği, üretilen projelerin jüri tarafından değerlendirilip ödüllendirilmesinin ardından sona erdi. “Eski Binalar Yeni Kullanımlar” sergisi ise 20 Ekim’e kadar Metrohan’da gezilebilecek.

ArtsMap
ArtsMap, kültür ve sanatın birleştirici gücünü kullanarak sanatçılar, kurumlar, sivil toplum örgütleri, kamu ve bireyler arasında kültürel bağlar kurmayı amaçlayan sanat ve kültür aktörlerine yönelik bir dijital platformdur. Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve InogarArt iş birliği ile hayata geçen ArtsMap projesi ile sürdürülebilir diyaloglar yaratılmaktadır. www.artsmap.info adresi üzerinden kayıt olunabilen bu topluluk ile, kültür sanat ve yaratıcı sektör aktörleri uluslararası bir ağa dahil olarak network ve kapasite geliştirme imkanı bulmaktadır.

Image credit: Photo by İbrahim Yeşilbaş